کوهنوردی ، کوه پیمایی، طبیعت گردی ،آموزشی ،گردشگری مسئولانه ، اکوتوریسم ،داستان کوتاه
آفرود   off-road ، چه ربطی به کوهنوردی داره ، الان می گم ، در جریان جشن راهنمایان گردشگری در ارومیه ، که 30 بهمن لغایت 2 اسفند ماه 91 برگزار شد ، میزبان تمام تلاش خودشان را برای نشان دادن ظرفیت های استان آذربایجان غربی به نمایش گذاشتند و الحق که سنگ تمام گذاشتند ، ترتیب دادن یک مسابقه نمایش آفرود یکی از آنها بود ، توقف 20 دستگاه اتوبوس در کنار رودخانه نازلو و به تماشا نشستن حدود 600 راهنمای گردشگری صحنه های بسیار زیبایی را در منطقه بوجود آورد که تکرار آن شاید یکی از دشوارترین فعالیت ها باشد .
اتوبوس هایی که توقف کرده اند تا راهنمایان گردشگری به تماشای آفرود بپردازند

خودروهایی که حرکات آفرود را در کنار رودخانه نازلو به نمایش گذاشتند

مسابقات آفرود ( Off-road)‏ یا بیابانی، گونه‌ای از مسابقات اتومبیل رانی هستند که در مسیرهای دشوار طبیعی (بیابان‌های دست نخورده، مسیرهای کوهستانی و...) برگزار می‌شوند.

در این نوع از مسابقات معمولاً از خودروهای شاسی بلند (SUV) استفاده می‌شود و این مسابقات فرصت مناسبی برای خودروسازان بزرگ تولید کننده خودروهای شاستی بلند چون رنجرز ، لندرور ، نیسان پاترول ، میتسوبیشی ، چاجرو ، تویوتا ، لندکروز و... هستند تا قدرت، سرعت و تکنولوژی محصولات جدیدشان را نمایش دهند و برای بدست آوردن مشتریان بیشتر به رقابت بپردازند.

مسیرها :

معمولاً این مسابقات در مسیرهای خاکی، گلی، صخره‌ای و ناهموار شنی و کویری برگزار می‌شود . پیروزی هر گروه در این مسابقات بستگی به قدرت موتور، توان جعبه دنده، مقاومت شاسی و البته مهارت راننده و نقشه خوان در مسیرهای سخت دارد.


مسابقات آفرود در ایران

در ایران مسیرهای طبیعی و بیابان‌های بکر بسیار زیادی وجود که می‌توانند برای انجام این مسابقات مورد بهره برداری قرار گیرند. در حال حاضر چندین بار در سال تحت نظارت فدراسیون اتومبیل رانی و موتور سواری ایران مسابقات آفرود در مسیرهای کوهستانی و بیابانی برگزار می‌شود.   بنده با این نوع فعالیت آشنایی چندانی نداشتم ، هر چند در کویر مرنجاب دیده بودم که تعدادی خودرو از روی شن و ماسه با شیب های زیاد ، بالا و پایین می روند ، شاید هیجانی که این دوستان از مسابقات آفرود دارند بسیار فراوان باشد . ایران علاوه بر کویر و دشت ، کوه های بسیار و مناطق کوهستانی که شرایط چنین مسابقات را داشته باشد به خصوص در استان آذربایجان غربی فراوان دارد ، سیاست گذاری ، سرمایه گذاری و بستر سازی مسابقات ملی و حتی بین المللی راهی خواهد بود برای توسعه پایدار در این مناطق . امیدوارم در آینده افراد با ترتیب دادن مسابقات و اجرای لیگ های منطقه ایی و ملی بتوانند سهمی در پیشرفت و توسعه مناطق خود داشته باشند  . باید به این باور برسیم که خودمان دست بکار شویم ، انتظار تغییر از بیرون باوری است که تحقق آن غیر ممکن است ، آنچه باید به آن تکیه شود نیروهای دلسوز و همراهی و همگامی با آنهاست ، پس همراه با مسئولین و ارائه نقطه نظرات عملی دین خود را  به محل سکونت خویش ادا نماییم .
به امید شکوفایی سرزمین پهناور ایران


برچسب‌ها: همایش راهنمایان گردشگری, همایش ها, ارومیه
+ نوشته شده در  یکشنبه ۶ اسفند۱۳۹۱ساعت 22:13  توسط پرویز ستوده شایق  | 

 
http://www.blogfa.com/layouts/mblue/leftc.gif