کوهنوردی ، کوه پیمایی، طبیعت گردی ،آموزشی ،گردشگری مسئولانه ، اکوتوریسم ،داستان کوتاه

با سلام به دوستان نشاط كوهستاني ، اين گزارش رو دوست عزيزم آقاي رضا غني زاده يكي از اعضاء گروه در صعود به قله بزقوش نوشته است كه عيناً تقديم حضورتان مي نمايم ،‌اميدوار هستم مورد استفاده خوانندگان و دوستان گرامي نشاط كوهستان واقع گردد . 

    سلسله جبال بزقوش كه همزمان با مواد خروجي آتشفشانهاي سهند و سبلان ارتفاع يافته در 18 كيلومتري جنوب شهرستان سراب و 35 كيلومتري شمال ميانه قرار دارد . طول اين رشته كوه 120 كيلومتر و عرض آن بين 40 تا 45 كيلومتري متغيير مي باشد . جهت آن شرقي – غربي بوده و تا دره قرانقوچاي كه آن را از دامنه شرقي سهند جدا مي سازد ادامه دارد . دامنه‏هاي سرسبز و زيبا و مراتع وسيع محل اسكان ايلات و عشاير و دامپروران و روستائيان اطراف مي باشد . بطوري كه سراب به صورت يكي از قطب هاي مهم دامپروري در سطح كشور در آمده است . بزغوش داراي چشمه هاي متعدد آبگرم از جمله اسب فروشان ، بوشلو ، سقزچي ، الله حقي ، بويوك وئي ، شالقون و جلده باخان مي باشد . شاخه هائي از رودخانه تلخه رود يا آجي چاي از دامنه هاي شمالي اين كوهستان سرچشمه مي گيرد . ميانگين بارش ساليانه منطقه بين 400 تا 500 ميليمتر بوده كه اكثراً در ماه هاي سرد سال به صورت يخ و برف بر روي قلل منطقه انباشته شده و در فصلهاي بهار و تابستان بسوي اراضي حاصلخيز مجاور جاري ميگردد. ارتفاع بلندترين قله اين منطقه 3302 متر از سطح دريا مي باشد که از دو مسير صعود مي گردد :

الف –  مسير جنوبي به مبدا صعود از روستاي ورنكش كه براي كوهنوردان سهل‏ترين راه از طريق ميانه مي باشد .

ب –  مسير شمالي به مبدا صعود از روستاي اسب فروشان ( اسبي سي ) كه در واقع مسير کلاسيک بزقوش مي باشد و اکثرا صعود از اين مسير انجام مي گيرد. 

آشنايي با منطقه :

 براي آشنايي با بزقوش بايد با سراب آشنا شويم. شهرستان سراب از شمال به شهرستانهاي مشكين شهر و هريس واز شرق به شهرستان نير و از جنوب به شهرستان ميانه واز غرب به بستان آباد محدود است چهره عمومي اين شهرستان توسط رشته كوه سبلان در شمال و رشته كوه بزقوش در جنوب وپيوستن رشته كوه بزقوش در جنوب توسط ارتفاعات ايلانجوق به سبلان در شرق شكل گرفته و اين عوارض باعث بسته شدن اين شهرستان از سه طرف شمال و جنوب و شرق گشته و منطقه را به  صورت دشتي درآورده كه به سمت غرب باز ميشود. ارتفاع آن از سطح دريا 1650متر ورشته كوه بزقوش با ارتفاع 3302 متر دشت سراب را از شهرستان ميانه جدا مي سازد و در شمال دشت سراب نيز كوه سبلان با ارتفاع 4811 متر بصورت شكل مخروطي قد برافراشته كه در تمام سال پوشيده از يخ وبرف است .

 

گزارش برنامه :

    ساعت 6:30 صبح روز جمعه 12 آذر ماه سال 1389 به اتفاق آقاي علي اکبر غني‏زاده بازنشسته آموزش پرورش و يعقوب به‏نيا به عنوان راهنما و جلو دار  و ايشان نيز بازنشسته آموزش وپرورش و  از کوهنوردان  خبره و چالاک شهرستان سراب هستند و بنده رضا غني‏اده برای صعود به قله 3302 متری از شهر سراب به راه روستاي اسبفروشان وآبگرم را در پيش گرفتيم و پس از عبور از روستاهاي  اندرآب و اسبفروشان ساعت 50/6 به آبگرم؛ محلي كه بايد صعود را شروع كنيم رسيديم .

      پس از آماده کردن وسايل لازم و تعويض لباس،  ساعت 7 صعود به قله را شروع کرديم هوا كاملاً مساعد و بهاري بود در شروع حركت را در امتداد رود خانه اي كه از بزقوش سرچشمه گرفته و به پايين سرازير است  ادامه داديم و پس از آن به سمت چپ تغيير مسير داده و پس از طي يك شيب نسبتاً ملايم خود را به بالاي يال كشيديم و در خط الراس يال حركت كرديم و در ساعت 45/8 به جانپناه رسيديم قابل ذکر مي‏باشد جانپناهي که  توسط هيئت کوهنوردي شهرستان سراب خيلي خوب،  تميز و شيك ساخته شده است، جاي تشکر و قدرداني از اين عزيزان را دارد. حركت را ادامه داده و سپس از خط الراس اين يال به سمت راست تغيير مسير داده و پس از حركت در يك شيب نسبتاً تند به يك محل دشت مانند رسيديم كه از اينجا قله بزقوش كاملاً ديده مي شد در ساعت 10 در اين مکان استراحت کرده و مهمان آقای به‏نيا بوديم که مهمان نوازی و عسل کاملاً طبيعي ايشان به ياد ماندني مي‏باشد پس از ملاقات و گفتگو کوتاه با آقايان: زارع که از اعضای کوهنوردی و اکبر طهماسبي از کوهنوردان شهرستان سراب مي‏باشند و صرف صبحانه، و همچنين پيوستن آقای غيور به اکيب ما، ادامه مسير داده  و خود را از آخرين شيب نيز بالا كشيده ورسيديم به جايي كه ديگر بالاتر از آن جايي براي رفتن وجود نداشت و همان  قله سرفراز و استوار بزقوش مي‏باشد که در ساعت 11 موفق به صعود آن شديم؛

ان الله جميل و يحب الجمال ؛

در بالای قله با تبريک گفتن به همديگر و شکر خداي مهربان که يك تابلو نقاشي عجيب و زيبايي را در اينجا به نمايش گذاشته است. و همچنين تماشای دور نماي منطقه از بالای قله که در شمال‏شرقي قله (بدون برف) سبلان و در پايين آن دشت (بدون آب و برف که بنا به گفته افراد بومي منطقه همه ساله پر از برف بوده) سراب كه به طرف غرب كشيده شده است.

  در جنوب منطقه ميانه ودر جنوب‏غربي كوه سهند با قله هايش در قرينه سبلان قرار گرفته است و بز قوش در وسط سهند و سبلان . پس ازتوقف نيم ساعته در روي قله بزقوش در راس ساعت 30/11 شروع به برگشت نموده ودر ساعت 15/12 به پناهگاه رسيديم پس از توقف و استراحت10 دقيقه‏اي، ادامه مسير داده و در نهايت در ساعت 30/13 به آبگرم رسيديم.

   شايان ذکر مي‏باشد که كل زمان صعود از آب گرم تا قله به طور متوسط 5/3 ساعت و مسير برگشت از همان مسير صعود تا آبگرم حدود 2 ساعت طول مي كشد .      

با احترام   

رضا غني‏زاده

(عضو گروه کوهنوردی پژوهشکده مهندسي جهاد کشاورزی)  15/09/89

+ نوشته شده در  شنبه ۲۰ آذر۱۳۸۹ساعت 15:7  توسط پرویز ستوده شایق  | 

 
http://www.blogfa.com/layouts/mblue/leftc.gif